Czytelnia

Kurtka dla dwojga – konieczność czy zbędny wydatek?

17 paź, 2024

zespół redakcyjny

Część garderoby, która jeszcze kilka lat temu znajdowała się w ofercie nielicznych polskich producentów, dziś dostępna jest w wielu sklepach. Nawet w dyskontach! Kurtka dla dwojga to rzecz, bez której większość chustujących rodziców nie wyobraża sobie jesiennych czy zimowych spacerów. Czym różni się od innych kurtek i czy warto w nią zainwestować? To pytania, na które dzisiaj wam odpowiemy!

Kurtka dla dwojga, kurtka do noszenia dzieci, kurtka 3w1, a nawet 4w1! Nazw jest dużo, ale wszystkie łączy jedno – oznaczają część garderoby, dzięki której spacerowanie może być jeszcze przyjemniejsze. Zastanawiacie się, gdzie tkwi jej sekret? Przede wszystkim w tym, że pozwala nam zapomnieć o zakładaniu dodatkowych warstw odzieży na dziecko. Żadnej zabawy z kombinezonami, kurtkami czy nawet grubymi swetrami! Wystarczą ubranka, które dziecko nosi na co dzień, chusta lub nosidło, a na to kurtka dla dwojga. Jak wybrać najlepszą? Sprawdźcie nasze wskazówki.

Kurtka dla dwojga – co to jest?

Kurtka dla dwojga to specjalnie zaprojektowane okrycie wierzchnie, które umożliwia rodzicowi noszenie dziecka w chuście lub nosidle ergonomicznym bez konieczności zakładania dodatkowych warstw odzieży na dziecko. Większość takich kurtek jest wyposażona w specjalny panel, który można zamontować z przodu, a często także z tyłu, co jest kluczowe, jeśli chcemy nosić dziecko na plecach. 

Kurtki do noszenia dzieci sprawdzają się jednak nie tylko w czasie samego noszenia. Wiele mam decyduje się na nie już w ciąży (idealnie otulają powiększający się brzuch!). Można też je nosić, gdy dziecko chce już pokonywać świat na własnych nóżkach i ani myśli o noszeniu. Wówczas panel można odpiąć. Ta wielofunkcyjność sprawia, że rodzice coraz częściej decydują się na kupno kurtki dla dwojga.

Dlaczego warto zainwestować w kurtkę do noszenia dzieci?

Wspomnieliśmy już o wielofunkcyjności, ale warto wiedzieć, że to tylko jedna z wielu zalet kurtek dla dwojga. Zastanawiacie się, dlaczego jeszcze rodzice tak często decydują się na jej zakup? Wśród najważniejszych powodów znajduje się:

  • wygoda noszenia – kurtka dla dwojga zapewnia ciepło rodzicowi i dziecku, dlatego bez obaw możemy zrezygnować z zakładania dodatkowych warstw ubrań na dziecko,
  • ochrona przed chłodem, wiatrem i deszczem – kurtki do noszenia dzieci zwykle są wykonane z wodoodpornych materiałów, a dzięki dołączonym kapturom (dla rodzica i dziecka) łatwiej jest zadbać o ciepło,
  • bliskość z dzieckiem – kurtka dla dwojga nie tylko zapewnia ciepło, ale również umożliwia jeszcze bliższy kontakt, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Co ważne, producenci kurtek do noszenia dzieci dbają nie tylko o ich funkcjonalność, ale też estetykę. Dostępne są w różnych kolorach i fasonach, dzięki czemu każdy może znaleźć model idealny dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, kupując kurtkę dla dwojga?

Wybierając kurtkę do noszenia, warto pamiętać o kilku najważniejszych punktach. Wśród nich znajduje się:

  • odpowiedni materiał – kurtka dla dwojga powinna być wykonana z oddychających materiałów, które jednocześnie będą chronić dziecko i rodzica przed wiatrem i deszczem,
  • funkcjonalność – kurtka powinna posiadać wstawki umożliwiające noszenie dziecka z przodu i/lub tyłu (dlatego warto jeszcze przed zakupem zastanowić się, czy planujemy nosić dziecko „brzuchem do brzucha”, czy na plecach),
  • rozmiar i dopasowanie – szukając kurtki do noszenia, wybierzmy rozmiar, który nosimy na co dzień (nie ma potrzeby kupowania większego rozmiaru).

Jak łatwo zauważyć, kurtki dla dwojga zwykle są nieco droższe niż standardowe okrycia wierzchnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę ich wielozadaniowość i to, że można je nosić przez wiele sezonów (także po okresie chustonoszenia czy w kolejnej ciąży), cena jest jak najbardziej uzasadniona.

Kurtka dla dwojga  – czy można znaleźć dla niej budżetową alternatywę?

Rodzice, którzy na co dzień noszą swoje dziecko w chuście lub nosidle, a także planują spacery w różnych warunkach pogodowych, zwykle decydują się jednak na kurtkę dla dwojga. Chroni przed deszczem, zimnem i wiatrem, a jednocześnie zapewnia dziecku komfort termiczny i bliskość. Ostatnia jest nieoceniona, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Wówczas taka inwestycja jest strzałem w dziesiątkę!

Czy to jednak oznacza, że jeśli chcemy nosić dziecko w chuście zimą, musimy inwestować w kurtkę do noszenia za kilkaset złotych? Nie! Możemy sprawdzić modele wyprzedażowe, które dostępne są w portalach aukcyjnych albo poszukać używanej kurtki w dobrym stanie. Świetnym rozwiązaniem są też osłonki czy ocieplacze do chust i nosideł. Zakłada się je na chustę lub nosidło, a dzięki regulowanym paskom z łatwością można dopasować osłonkę do swojego wzrostu.

Kocyk zamiast kurtki do noszenia?

Miejsce otulacza z powodzeniem może zastąpić też… kocyk. To jeden z domowych sposobów, po który często sięgają rodzice szukających budżetowych rozwiązań. Dla dziecka noszonego brzuch do brzucha (w wiązaniach takich jak kangur czy kieszonka) w zupełności wystarczy jeden kocyk. Gdy z kolei jest bardzo zimno, można wykorzystać dwa kocyki. Aby nie zsunęły się z pleców dziecka, warto zahaczyć je o pionowe przebiegi napiętej na dziecku chusty. Należy też pamiętać o tym, by w czasie spaceru je poprawiać, jeśli pojawi się taka potrzeba. 

Nie jest to może rozwiązanie idealne. Jest za to tanie, zwłaszcza że pewnie każdy rodzic ma w domu choć jeden kocyk dla dziecka. Taki domowy otulacz sprawdzi się też, gdy zdecydowaliśmy się już na zakup kurtki czy bluzy do noszenia, ale chcemy przetrwać czas oczekiwania na przesyłkę.

Bibliografia:

Borkowska Z., Szwiling Z., „Metoda NDT-Bobath”, Warszawa 2023

Eliot L., „Co tam się dzieje?”, Poznań 2010

Sears W., Sears M., „Księga Rodzicielstwa Bliskości”, Warszawa 2013

Newsletter

Rodzicu,

bądź na bieżąco!

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców przygotowałam spersonalizowany dla nich newsletter. Drogi Rodzicu, jeśli chcesz otrzymywać spersonalizowane materiały i artykuły, gorąco zapraszam Cię do zapisu do newslettera dla rodziców 🙂Zapis do neslettera da Ci też dostęp do Strefy Free z darmowymi materiałami dla Was 🙂