MASAŻ NIEMOWLĘCY – ZASADY

MASAŻ NIEMOWLĘCY – ZASADY

Ogrzej i przyciemnij pomieszczenie, w którym będziesz wykonywać masaż.

Zadbaj, aby nikt i nic wam nie przeszkadzało

Muzyka, którą lubisz, będzie wspaniałym tłem masażu. Puszczaj zawsze ten sam utwór.

Przygotuj ręcznik i oliwkę, najlepiej bezzapachową. Polecany do masażu jest być z pestek winogron.

Zdejmij biżuterię, ogrzej ręce, wycisz umysł, spowolnij ruchy.

Przez całą sesję masażu oddychaj głęboko i spokojnie, bądź skupiona/skupiony na dziecku, patrz mu w oczy, przemawiaj do niego miękkim głosem pełnym ciepła i miłości. Ciesz się obecnością.

Moc dotyku dopasuj do preferencji dziecka, zwracaj uwagę na sygnały jakie wysyła. Przed 6 tygodniem życia dziecka stosuj sam ucisk, nie przesuwaj intensywnie rąk po ciele dziecka.  

Nie omijaj żadnych stref ciała dziecka.

Świetną techniką masażu niemowlęcego jest masaż Shantala, wspaniale sprawdza się też masaż motylkowy. Pamiętaj jednak, że możesz masować swoje dziecko intuicyjnie, odnaleźć potrzebne gesty i ruchy w sobie, wyczuć i dopasować się do potrzeb dziecka. Ważne, aby stosować wyżej wymienione zasady. A najważniejsze – aby w ogóle dotykać dziecko często i regularnie, z miłością i akceptacją.

DOTYK, TO WAŻNE

DOTYK, TO WAŻNE

To od niego wszystko sie zaczyna. To nasze pierwsze doświadczenie ciała. 

Budowanie relacji rodzica z noworodkiem realizuje się poprzez dotyk. 

To w jaki sposób dotykasz ciała dziecka, jak je przewijasz, podnosisz, tulisz, odkładasz, przebierasz, ma znaczenie. Chusta umożliwi dziecku zgodne z jego potrzebą długie przebywanie na ciele rodzica. Pozwoli Ci jednocześnie zachować plecy bez bólu, a także wykonać codzienne obowiązki, które potrzebujesz wykonać, a które są trudne z dzieckiem w rękach. Dobór technik pielęgnacyjnych, a także propozycji zabaw, wiąże się w dużym stopniu z wiedzą o rozwoju dziecka, choć ona oczywiście nie zastąpi uważnej obecności rodzica, ciągłego kontaktu i wchodzenia w interakcje. Ten czas, który spędzamy z dzieckiem w intencji pogłębienia więzi, wspaniale jest oprzeć o techniki masażu Shantala 

Relacja z noworodkiem opiera się na dostępności emocjonalnej rodzica. A gdy się jest zmęczonym, niewyspanym, obolałym, niepewnym, ma się za sobą trudne doświadczenia porodowe – trudno jest o wykrzesanie z siebie zasobów by być dostępnym. Terapia czaszkowo-krzyżowa może tu bardzo pomóc. Regulacja rodzica to szansa na regulację dziecka. 

OBECNOŚĆ

BLISKOŚĆ

ZAUFANIE

SZACUNEK